مقدمه

با سلام

 

اول از همه جواب سوال یکی از دوستان عزیز رو میدم. عزیزی به نام آقا امید فرمودند که: (عین جملات ایشون) سلام آقا این وبلاگه شما به درد ما که نخورد. ما اگه خواسته باشیم مبتدی شروع کنیم باید چیکار کنیم منتظر جوابتون هستم ممنون.

 

 

جواب : بنده در این وبلاگ بیشتر به مباحث کلی می پردازم. سعی می کنم به مواردی اشاره کنم که در دانشگاه یاد گرفتم و همچنین کمتر در بقیه وبلاگهای آموزش زبان به اون پرداخته شده. همچنین باید عرض کنم که من در این وبلاگ نمی تونم به همه افراد با هر سطحی زبان کار کنم. اینجا دست من بستس و اصلا وقت نمی کنم که مواد آموزشی برای همه سطوح ارائه کنم. کاری که بیشتر می تونم انجام بدم پاسه دادن به سوالات دیگرون است.

 

شما که به قول خودتون مبتدی هستید قبل از هر چیز باید به 2 فاکتور مهم توجه داشته باشید.

اول اینکه به زبان علاقه داشته باشید. علاقه در یادگیری زبان بسیار بسیار مهم است. اگه مثل برخی از افراد از زبان متنفرید باید بگم که شما با این نفرت نمی تونید زبان یاد بگیرید.

دوم اینکه حتما زبان رو با یه فرد دیگه تمرین کنید (تنهایی راه به جایی نمی برید). این فرد دوم هم می تونه برادر شما باشه، هم دوست شما در کلاس آموزش زبان و هم دوستی در اینترنت. مهم اینکه شما سعی نکنید فقط با کتاب خوندن زبان یاد بگیرید. باید با افراد دیگه به زبان انگلیسی صحبت کنید. باید به خودتون فشار بیارید و کلماتی رو که یاد گرفته اید در موقعیتهای مختلف بکار ببرید. یاد دادن به دیگران هم خیلی کمک می کنه. برای یاد دادن لازم نیست که حتما استاد باشید. شما اگه بدونید که جواب سوال What time is it? یا What's the time? رو چطور میدن و اون به یه فرد دیگه یاد بدید مطمئن باشید که خودتون بهتر یاد میگیرید.

 

توصیه من به شما: هرگاه که شروع کردید به یاد گرفتن زبان حتما نکاتی رو که یاد میگیرید یه جا یادداشت کنید و هر چند وقت یه بار مرور کنید. این کار خیلی به شما کمک می کنه. ((من در این مورد در آینده، بعد از تمام شدن مبحث دیکشنری، صحبت خواهم کرد)).

بازهم اگه سوال داشتید بپرسید برای بنده مایه افتخاره که جواب بدم.

 

 

خب فکر می کنم که این دفعه دیر تر از دفعه های قبل شروع به نوشتن کردم. حقیقتش الان موقع امتحانات هست و زیاد وقت نمی کنم که بنویسم. بنده دو هفته اول تیرماه امتحان دارم بعد از اون سعی می کنم که فاصله بین آپدیتهام کمتر بشه. فکر می کنم که بقیه وبلاگها هم همینطور باشن. به چند تا از وبلاگهای همیشگیم که سر زدم دیدم اونها هم وضعیتی مشابه منو دارن. اکثرشون یا مشغول پاس کردن امتحانات دانشگاه هستن و یا دارن برای کنکور درس می خونن. بهر حال این وضعیت تا 15 تیرماه فکر کنم ادامه داشته باشه و بعد از اون وبلاگهای دانشجوها و بروبچ فعال تر بشه. اما:

 

 

همونطور که قبلا خدمتون عرض کردم قصد دارم در مورد دیکشنریهای انگلیسی به انگلیسی صحبت کنم. من در مورد دیکشنری خیلی حرف دارم چون به اعتقاد بنده برخی از دیکشنری ها واقعا نقش یه معلم رو بازی می کنند. حتی می خواهم بگم که بیشتر از معلم ها می دونند. یه معلم ممکنه که در یک لحظه حضور نداشته باشه یا حضور ذهن نداشته باشه یا در مورد برخی از واژه ها آگاهی نداشته باشه ولی دیکشنری هایی وجود دارن که خیلی کامل هستند خیلی عالیند و به شما در هر لحظه کمک می کنند. نکته ی بسیار بسیار بسیار مهمی که وجود داره روش استفاده از این دیکشنری هاست.

 

 

این نکته خیلی مهم است اگه شما ندونید که چطور از دیکشنری استفاده کنید دیکشنری هیچ سودی به شما نمی رسونه فقط چند صدتا کاغذ تا نخوردس. این مطلبی رو که بنده دارم خدمتون عرض می کنم تجربه شخصی بنده طی این چهار سال اخیره. من چهار سال پیش یه دیکشنری واقعا عالی و  پیشرفته خریدم. در این مدت خیلی به من کمک کرده. من الان با استفاده از اون هر مشکلی که با یه لغت جدید داشته باشم به راحتی حل می کنم.

 

 

فایده دیگری هم برام داشته: من اولین روزی که این کتاب رو گرفتم مطالبش و درکش تا حدودی برام مشکل بود. نمی تونستم که با استفاده از توضیحات انگلیسیش معنای لغات مورد نظرم رو پیدا کنم. برای همین گاهی از دیکشنری های انگلیسی به فارسی استفاده می کردم ولی الان دیگه اینطور نیست. اصلا به دیکشنری انگلیسی به فارسی نیاز ندارم. در یادگیری زبان انگلیسی یه فاکتور خیلی مهم وجود داره اونم اینه که شما در محیط کاملا انگلیسی زبان رو یاد بگیرید. یعنی حتی معنای لغت رو از دیکشنری زبان دوم به اول پیدا نکنید. (البته این موضوع جای بحث داره گاهی گفته میشه که باید معنای لغت رو از دیکشنری فارسی به انگلیسی پیدا کرد که فعلا جای بحثش نیست).

 

فکر می کنم که امروز خیلی حرف زدم. این مبحث ادامه داره. ان شا الله بعد از آخرین امتحانم یا بین امتحانام ادامه میدم..........

 

خدانگهدار

محمـــــد

  
نویسنده : محمد ; ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ تیر ،۱۳۸٥
تگ ها :