ادامه مبحث دیکشنری

با عرض سلام مجدد

 

یکی از دوستان عزیزم به نام متین پرسیدن: سلام..شما در مورد کتاب گفتید ولی من پیدا نکردم..میدانید کتابی در زمینه گرامر می خوام..به انگلیسی توضیح دادده باشه..کتاب گرامر این یوز زیاد برام فایده نداره؟
بعد میشه بگویید خودتان..چگون لیسینیگ را کار می کنید و همچنین اسپیکینگ را از ابتدا چگونه شروع کردید ..و در مورد پست پرفکت اگر توضیح بدخید ممنون میشم..و همچنین ویل به اضافه بی به اضافه ای ان جی..در مورد این زمان هم توضضیح دهید.

 

 

قبل از هر چیز من معذرت می خوام از اینکه دیر جواب این سوال شما رو می دم. دلیلش رو فکر می کنم که در پیام قبلیم گفتم. اما:

 

در مورد کتاب گرامر: شما جلوی عبارت فایده نداره؟ یه علامت سوال گذاشتید! من درست متوجه نمی شم شما منظورتون اینه که این کتاب رو خوندین و باهاش مشکل داشتین یا از من می پرسید که کتاب Grammar in Use رو مطالعه کنید یا نه؟ به هر حال خدمت شما عرض می کنم که کتاب Grammar in Use کتاب خوبیه علاوه بر اون می تونید از کتاب Communicate What You Mean نیز که در مورد گرامر هست استفاده کنید. من جواب سوالات گرامری شما رو معمولا با استفاده از همین کتاب می دم!! این کتاب روی مبحث زمانها، قیدها، نقل قول مستقیم و غیر مستقیم، و عبارتهای قیدی و ... تاکید میکنه.

 

اما من چطور Listening کار می کنم؟ از ابتدا خدمتون عرض می کنم. من چون چند سال پیش دسترسی به مواد آموزشی مناسب نداشتم برای همین اخبار ساعت 11 شب شبکه 4 رو گوش می کردم. این کارم اشتباه بود. مواد آموزشی که چه برای Listening و چه برای مقاصد دیگه استفاده می کنید باید مطابق با سطح دانش شما باشه. من در اون زمان نباید از اخبار استفاده می کردم. یادمه که از 15 دقیقه اخبار تنها 1 دقیقشو می فهمیدم. گذشت و دانشگاه قبول شدم. در دانشگاه هم خب همه مطالب به زبان انگلیسی گفته می شد و رفته رفته Listening من قوی شد اما می دونم که این روش به درد شما نمی خوره. شما باید فایل صوتی یا تصویری همراه با متن داشته باشید و طبق روشی که قبلا گفتم (در پیامهای قبلیم می تونید روشش رو ببینید) کار کنید. من هم خودم الان یه سی دی گرفتم که متن رو می خونه بعد من هم تکرار می کنم.

خلاصه راه قوی کردن Listening گوش کردن به مطالب هم سطح شماست. که بهتره متن رو هم داشته باشید و هر کلمه ای رو که متوجه نشدید از اون چک کنید.

 

در مورد Speaking ؟ راهی که به شما کمک می کنم اینه که با یه فرد دیگه صحبت کنید حتی اگه شده در حد یه جمله کوتاه. مسئله ای که وجود داره ترس شماست. شاید شما نیز مانند خیلی ها بترسید از اینکه یه وقت یه چیزی بگید و اشتباه باشه. باید بر ترستون غلبه کنید. من هم ابتدای کارم می ترسیدم، ولی همیشه یادم بودم که یکی از دوستام می گفت اگه چیزی می ترسی باید خودتو بندازی توش. یه روز دل رو زدم به دریا تو خیابون داشتم می رفتم که یه جوان 25 ساله خارجی رو دیدم. انگار یکی بهم گفت که بهش بگو: Where are you from? منم گفتم. می خواهید بدونید چی شد؟ جوابمو داد گفت: Poland طرف لهستانی بود. تا اومدم Poland رو تو ذهنم ترجمه کنم دو مرتبه گفت که and where are you from? گفتم Iran و رفتم. انقدر ذوق کرده بود که نمی دونید ترسم با همین یه مرتبه ریخت. چشمام مثل عقاب تیز شده بود تا یکی دیگه رو پیدا کنم و ازش همون سوال رو بکنم که اون روز پیدا نشد!!!!!!

خلاصه: برای تمرین Speaking باید یکی رو پیدا کنید و باهاش صحبت کنید. اینکه با خودتون تمرین کنید زیاد تاثیر نداره.

 

در مورد Past Perfect: (همونطور که گفتم جواب سوالتون رو با استفاده از کتاب Communicate What You Mean می دم). خوب توجه کنید. ببینید گذشته کامل موقعی بکار میره که قبل از عملی که در گذشته اتفاق افتاده، اتفاق افتاده باشه، کامل شده باشه. مثال می زنم تا واضح تر بشه. ببینید مثلا شما دیروز که رفتید خونه دیدین که هم کلاسیتون آپارتمانتون رو تمیز کرده! چی شد؟ قبل از اینکه شما برسید خونه (آپارتمان) دوستتون آپارتمان رو تمیز کرده. عمل تمیز کردن قبل از اینکه شما برسید خونه انجام شده. گفته میشه که این عمل قبل از عمل رسیدن شما در روز گذشته به خونه تکمیل شده، کامل شده. برای همینه که بهش گذشته کامل میگن. به معادل انگلیسیش دقت کنید:

 

When I got home, my roommate had already cleaned the apartment.

 

زمان had cleaned گذشته کامله. هر جا شو متوجه نشدین بگین تا یه جور دیگه توضیح بدم.

 

در مورد will + be + ing: این زمان، زمان آینده استمراری هست. ببینید وقتی از این ساختار استفاده میشه که یه کاری مثل مطالعه کردن در یک بازه زمانی در آینده انجام بشه. مثلا میگین که با دوست من امشب بین ساعت 7 تا 11 تماس نگیر اون از ساعت 7 تا 11 داره برای امتحان مطالعه می کنه. معادل انگلیسیش میشه:

 

Don't call my roommate tonight between seven and eleven. He will be studying for a test in reading.

 

کتابی که خدمتون عرض کردم زمانها رو قشنگ توضیح داده.

 

 

ادامه بحث دیکشنری:

باز اگه ورق بزنید می رسید به صفحه ای که عنوانش هست Key to dictionary entries :

در این قسمت توضیحات کاملی در مورد بخش های مختلفی که مربوط به لغات میشه رو آورده. توضیحاتش زیاده سه صفحه ای میشه. خوندنش راحته.

 

اما شما چیکار باید بکنید؟ من هدفم از بحث دیکشنری این بوده که به شما بگم که وقتی با یه لغت جدید رو برو میشین چیکار باید بکنید؟ چه مواردی رو باید یادداشت کنید؟ صرفا کلمه ای رو که یاد گرفتید با ترجمش بنویسید؟ تلفظش رو هم بنویسید؟ دو سه تا مثال ازش پیدا کنید و بنویسید؟ شما همه این موارد رو باید انجام بدید!

 

برای اینکه واضح تر بگم به یه تمرین عملی می پردازیم:

من یا شما یه متن انگلیسی رو خوندیم که در اون یه لغت جدید وجود داشته حالا می خواهیم که اون لغت رو یه جا یادداشت کنیم:

 

جمله ای که کلمه جدید رو توش دیدیم این بوده:

 

He put his credit card in the machine and tapped in his PIN.

 

لغت جدیدی که بهش برخورد کردیم، لغت جدیدی که معنیشو نمی دونستیم، tapped in بوده.

 

قبل از اینکه به دیکشنری انگلیسی به انگلیسیم سر بزنم خودمون سعی می کنیم که معنیشو تا حدودی حدس بزنیم. حدسمونو نگه می داریم تا.....

 

می ریم سراغ دیکشنری اون رو باز می کنیم فعل tap رو میاریم بعد از اون قسمت tap in رو پیدا می کنیم. تعریف (definition) انگلیسیش رو می خونیم. می بینیم نوشته:

to put information, numbers, etc. into a machine by pressing buttons

سعی می کنیم این تعریف رو برای خودمون ترجمه کنیم.

 

بعد میریم سراغ مثالی که دیکشنری ارائه کرده: Tap in your PIN number.

 

شما در این مرحله باید ترجمه فعل tap in رو فهمیده باشید اگه نفهمیدید از دیکشنری انگلیسی به فارسی استفاده کنید هیچ اشکالی نداره. دیکشنری انگلیسی به فارسی رو باز کرده و فقط دنبال ترجمه tap in بگردید و مقایسه کنید.

 

الان موقع یادداشت کردن اون لغت هست. اما چگونه؟

ابتدا سر سطر فعل tap in رو می نویسیم. بعد مثل خود دیکشنری انگلیسی به انگلیسی علامت فونتیکی tap رو می نویسیم. بعد تعریف (definition) انگلیسی tap رو و دست آخر مثال کتاب و مثالی رو که خودمون دیده بودیم یادداشت می کنیم.

 

 

حتما قسمت آخر این مبحث رو در پیام بعدیم بخونید.

فعلا خدانگهدار

 

  
نویسنده : محمد ; ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ،۱۳۸٥
تگ ها :